Telefon Santral Sistemleri

Telefon Santralı Nedir ve Çalışma Prensibi Nedir?

Telefon santralı, genel olarak birçok telefonun bir merkeze bağlı olarak aralarında iletişim sürekliliğini sağlamak amacıyla geliştirilmiş olup gelen ve giden aramaları otomatik olarak yönlendiren telekomünikasyon sistemine verilen isimdir.

Telefonla mesajşimin en önemli kısmını oluşturan santrallar, ilk üretildiklerinde manuel (elle) olarak çalışmaktaydı. Arama yapmak isteyen fert önce operatöre bağlanıyor ve aramak istediği numarayı söylüyordu. Operatör de arayan birey ile aranan birey içinde bağlantıyı elle gerçekleştiriyordu. Bu ilk manuel santralların yerine, günümüzde hat yönlendirmesini kendi meydana getiren otomatik telefon santralları kullanılmaktadır.

Günümüzde telefon santralları, genellikle şirket içi iletişimin sağlanmasında kullanılmaktadır. Şirket bünyesinde santrala bağlı telefonlar aralarında dahili numaralarla (telefon kodları) ücretsiz bildirişim sağlayabildikleri şeklinde dış hatlarla rahatlıkla görüşme yapabilmektedirler.

Telefon Santrallarının Çalışma Prensibi Nedir?
Günümüzde yaygın olarak kullanılan elektronik telefon santralların özellikleri (otomatik telefon santralı) yer tasarrufu sağlar, güç tüketimi minimum seviyededir, üretilmesi ve kullanımı kolay olup ekonomik ve hizmet ettiği kullanıcı sayısı maksimum düzeydedir. Telefon santralları hakkında teknik informasyon verecek olursak; telefon santralları genel olarak beş ana parçadan meydana gelmektedir;

Güç devresi
Ana kart
Abone kartı
Dış hat kartı
Besleme üniteleri
Yaygın olarak kullanılan telefon santralları, isteğe göre programlanmış mikro işlemciler tarafından yönetilmektedir.

Telefon santralına gelen elektrik akımı, öncelikle santralın güç ünitesine ulaşmaktadır. Güç devresi bu elektrik akımını tüm santrala göndermektedir. Ana karta ulaşan elektrik akımı işlemciye iletilmektedir. Telefon santralının beyni konumundaki işlemci üzerinde santral ayarları, dahili numaralar vb. Bilgiler bulunmaktadır. İşlemci, soketlere bağlı olan telefonlara gerekli yönlendirmeyi yaparak çağrıyı gerçekleştirmektedir.

Telefon Santralı Üzerinden nasıl Arama Yapılır?

Arama yapmak isteyen kullanıcının ahizeyi kaldırmasıyla birlikte işlemci kullanıcıya çevir sesi gönderir.
Kullanıcı, aramak istediği numarayı tuşlamasıyla abone kartına gelen sinyal, işlemciye iletilmektedir.
İşlemci, kullanıcının çevirmek istediği numarayı idraklar ve aranan kişiye çaldırma sesi gönderir.
Aranan fert çağrıyı cevapladığında işlemciye tekrar sinyal gider ve ortak alanda görüşme gerçekleştirilir.

Etiketler: , , , ,

Diğer Referanslarımız