Merkezi Uydu Sistemleri

Merkezi Uydu Sistemi Nedir?

1 -) Merkezi uydu sistemi nedir?

Binalarda, dairelerin digital uydu yayınlarından toplu olarak faydalanmaları için kurulan, çanak kirliliğini önleyen uydu sistemidir.

2 -) Hangi kanallar izlenebilir?

Digital uydu alıcısı olan her daire,Türksat uydusundan yayın meydana getiren 250’den fazla Türk kanalı ile,Hotbırd uydusundan gösterim meydana getiren binlerce yabancı kanalı digital görüntü ve ses kalitesiyle izleyebilir. Sistem isteğe nazaran Digitürk uydusunun (Eutelsat W3) yayınlarını alabilecek şekilde kurulabilir.Bu şekildeki kurulumlar da daire Digitürk abonesi ise, diğer uydu yayınlarının yanı sıra digitürk kanallarınıda izleyebilir.

3 -) Bu yayınlar paralı mıdır?

Hayır, bu yayınları herhangi bir ücret ödemeden seyredebilirsiniz.
Uydudan gösterim meydana getiren kanalların çoğunluğu ücretsiz yayınlardır. Ayrıca uydudaki şifreli yayınları seyretmek isteyenler, abone olarak bazı özel kanalları izleyebilir. (+18 yetişkin kanalları, maç yayınları gibi)

4 -) Merkezi uydu sistemi kurmak için binaya ne yapılıyor?

Iki tane uydu antenini, binanın çatısına kurup sistem merkezini de binanın asansör dairesi gibi korunaklı bir alanına monte ediyoruz.(Digitürk”te isteniyorsa 3. Bir uydu anteni kurulur ve sistem dağıtım ekipmanları buna gore kullanılır).

5 -) Anten kabloları dairelere nasıl ulaştırılıyor?

Binaların çatılarında meydana getirilen işlemler standart olsa da, sistem merkezinden dairelere kablo çekimi, binaların mimari ve altyapı farklılıklarından dolayı değişiklikler göstermektedir.

Genelde kablo yolu olarak bina havalandırmaları veya şaft boşlukları kullanılmakla beraber bir kısım binalarda merdiven boşlukları yada dış cepheler kablo yolu olarak kullanılmaktadır.

Fakat buralarda yapılan işlemlere ilave olarak ortak mahallere kablo kanalı monte etmek gerekmektedir. Bu benzer biçimde durumlarda daire başı maliyet birazcık yükselmektedir.

6 -) Ikinci bir TV’de uydu kanallarını izlemek için ne yapmam gerekir?

Ikinci bir uydu alıcısı almak ve bunun içinde sistem merkezinden ayrı bir kablo çekmek gerekmektedir.

7 -) Daire sisteme katılmakla ne kazanmış olacaktır?

– Türksat ve Hotbird uydusundan yüzlerce TV kanalını digital görüntü kalitesiyle izleyecektir.
– aslabir yayıncı kuruma üye olmasına, kesinti ödemesine gerek yoktur.
– Evine alacağı, uydu alıcısının özelliklerine gore, kendi ilgisi doğrultusunda, özel şifreli kanalları izleyebilecektir (Lig TV aboneliği, D-smart özel içerik yayınları ve interaktif uygulamaları, Hotbird uydusundan +18 erişkin kanalları abonelikleri şeklinde).
-Dairenin,ayrıca çanak anteni taktırması yerine sistemden faydalanması daha ekonomik olacaktır (zira, kendisine ek olarak uydu anteni kurdurmak daha masraflıdır).

8 -) Apartman yönetimi ne kazanacaktır?

– Binanın dış cephesini ve çatısını yıpranmaktan kurtaracaktır.
– Anten montajları yüzünden, dairelerin birbirleri ve yönetim ile nahoş olaylar yaşamasını önleyecektir.
– Dairelere, digital uydu kanallarından faydalanma fırsatını sunarak, hizmet götürmüş olacaktır.

9 -) Digital uydu alıcısı fiyatları ne kadardır?

Digital uydu alıcılarının fiyatları, özelliklerine ve kalitelerine nazaran farklılıklar gösterirler. Örneğin; şifreli sistemlere uyumlu olmayan birinci sınıf kalitede uydu alıcılarını, piyasada 50-150 TL arasında fiyatlarla alabildiğiniz şeklinde, şifreli sistemlere uyumlu olan, uydu alıcılarını ise 50-450 TL içinde fiyatlarla alabilirsiniz.

10 -) Uydu alıcılarını sizden temin edebilir miyiz ?

Digital uydu alıcılarını başka yerlerden alabileceğiniz benzer biçimde, firmamızdan da temin edebilirsiniz. Firmamız digital uydu alıcılarını piyasa koşullarından uygun olarak peşin yada kredi kartına taksitle satmaktadır.

Etiketler: , , ,

Diğer Referanslarımız