Kamera Sistemleri

Kamera Sistemleri Nedir?

Güvenlik kamera sistemi güvenliğimizi emanet ettiğimiz kapalı dönem seyretme sisteminin diğer adı güvenlik kamera sistemidir. Piyasada KDTV diyede malum açılımı kapalı dönem televizyon sistemi olan güvenlik sistemleri 7/24 kesintisiz olarak gözlem ve kayıt meydana getiren bir kamera sistemidir. Kapalı devre televizyon sistemi kullanım

alanları tesis çaşama izleme güvenlik kamera sistemleri, İşyeri güvenlik kamera izleme sistemleri, Ev kamera sistemleri, fabrika güvenlik kamerası sistemleri, Şehir izleme sistemleri KYGS mobese sistemleri olarak günümüzde güvenlik kamera sistemlerinin bir çok kullanım alanı bulunmaktadır.

Bir güvenlik kamera sistemini oluşturan ekipmanlar nelerdir?

1- Güvenlik kameraları : sabit kameralar, Dome kameralar, Speed dome kameralar, IR gece görüşlü güvenlik kameraları, Zoom kameralar olmak üzere farklı amaçlar için kullanılan çeşitli güvenlik kameralarıdır.

2- Dijital kayıt cihazları: DVR diyede bilinen ve güvenlik kameralarından gelen görüntülerin kaydedilmesini elde eden cihazlara denir. DVR ingilizcede Dijital video recorder şu demek oluyor ki dijital video kaydedici olarak bilinir. Dijital video recorder kayıt yapabilmesi için içine mutlaka HDD doğrusu harddisk takılması gerekmektedir. Günümüz DVR cihazları bugün 500Gb dan başlayarak 20TB HDD kapasitesine kadar HDD takılma olanakı mevcuttur. Tabiki marka ve modeline gore değişim olmaktadır.

3- CCTV sistemi Kabloları: Günümüz güvenlik kamera sistemlerinde minik projelerde daha çok 2+1 veya 4+1 CCTVkablo kullanılmaktadır. Bu kablonun içinden video ve enerji besleme kabloları geçmektedir. Çok kaliteli olmasada fiyatları gayet ekonomik olduğundan çok fazla tercih edilmektedir.

4- Besleme Adaptörü: çoğu zaman güvenlik kameraları 12V DC güç kaynağı ile beslenmektedir. Bunın için switch mode güç kaynağı kullanılmalıdır.

5- Kamera bağlantıları için BNC, Besleme JAC şeklinde ekipmanlar kullanılmaktadır.

Bir güvenlik kamera sistemini oluşturan temel ekipmanları yukarıda saydığımız benzer biçimde beş ana bölüme ayırabiliriz. Tabiki büyük çaplı projelerde cihazlarda değişimler olması muhtemeldir. Güvenlik kameraları DVR kayıt cihazı olmadan düzgüsel olarak aslabir işe yaramazlar. Ancak dijital kayıt cihazları ile birlikte kullanılarak seyretme ve kayıt yapılırlar. Uygun fiyatları sebebiyle günümüzde güvenlik kamera sistemlerinde daha çok gece görüşlü IR ledli güvenlik kameraları kullanılmaktadır.

Etiketler: , , , ,

Diğer Referanslarımız