Alarm Sistemleri

Alarm Sistemi Nedir Nerede Ve iyi mi kullanılır?

Alarm sistemi, hırsızlık, gasp, soygun, tehdit, haneye saldırı, yangın, sıhhat problemi benzer biçimde durumlarda başkalarını sizin imdadınıza çağıran elektronik çözüm paketidir. Kullanımı son aşama basit ancak sağladığı güvenlik sayesinde ise bir o denli yüksek koruma sağlamaktadır.

Alarm verdiği zaman sirenle, ışıkla, otomatik telefon bağlantısıyla çevreye ve gerekli yerlere haber verir. İstenmeyen durumu; açılmaması ihtiyaç duyulan bir kapı veya pencerenin açılması, evde bir canlının hareket etmesi, cam kırılma sesinin çıkması şeklinde hallerin oluşmasıyla anlar. İçeride ki hareket ve yaşam tarzınıza bağlı olarak hangi bölümü ne vakit koruyacağınıza kendiniz karar verirsiniz ve alarm sisteminizi arzu ettiğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Kurma ve kapama işlemleri bir şifrenin tuşlanarak girilmesi yada özel bir uzaktan kumanda ile gerçekleşir. Alarm izleme ve kontrol merkezi üzerinden gmeşhurk, haftalık, aylık raporlama yapılabileceği benzer biçimde IOS, Android ve Windows tabanlı akıllı telefonlara yüklenebilecek uygulamalar yardımıyla alarm sistemi yönetimi yapılabilmektedir

Alarm sistemleri ev veya işyerinizin konumuna, isteklerinize, içerideki yaşama tarzınıza ve tamamen size özel seçilmiş elektronik parçaların birbirleriyle entegre edilmesiyle doğar. Alarm sistemleri, kablolu yahut kablosuz bir yapıya haiz olup ihtiyaca nazaran projelendirilebilmektedir. Kullanıcı talebi doğrultusunda ihtiyaca göreprojelendirilebilecek alarm sistemi fiyatları değişim gösterebilmektedir

Alarm Sistemi Ekipmanları nedir?

Alarm paneli

Alarm sisteminin merkezi olan açık oturum, hırsızlık, yangın, gaz kaçağı vb. Alarm durumlarında idrakladığı sinyalleri gerekli noktalara iletir. Dedektör ve siren üniteleri bu panele kablolu/kablosuz bağlanarak alarm sistemini oluşturur.

Tuş takımı
Alarm paneli ile iletişimi elde eden ünitedir. Bu panel ile sistemi devreye alabilir, dönem dışı bırakabilir veya sistemi programlayabilirsiniz.

Manyetik Kontak

Sistemin kurulduğu mekana giriş riski olan kapı ve pencerelerin üzerine takılan, kablolu ve kablosuz modelleri de olan dedektörlerdir.Manyetik kontaktör kullanılan her yer açılması veya hareket etmesi durumunda, alarm paneline durumu bildirecek, alarm kurulu ise, alarmın devreye girmesini sağlayacaktır.

Gaz Duman Isı Dedektörleri

Belli bir orandaki duman veya gaz yoğunluğunu algılar ve sistemi haberdar eder. Duman gaz ve ısı dedektörleri sistem kurulu olmasa dahi, 24 saat çalışır, aktiftir.

Siren (Harici ve Dahili)
Alarm durumlarında, yüksek ses kalitesiyle çevreye uyarı veren ünitedir. Harici ve dahili olmak üzere 2 şekildedir. Harici siren mekanın dışarıdan görülebilecek bir yerine monte edilir. Bu aynı zamanda hırsızlar ve yabancı kişiler tarafından görülmesini sağlayarak, hırsızlara karşı caydırıcılığı arttırır. Dış mekandaki sirenin kablosu kesilse bile aküsü devreye girer ve sesli olarak çalmasını gerçekleştirir.

Etiketler: , , ,

Diğer Referanslarımız